Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Jak donosi raport opracowany przez WHO, obecnie co szósta osoba na świecie doświadczyła problemów z zajściem w ciążę na którymś etapie życia.* Choć te dane mogą budzić niepokój, to jednak leczenie niepłodności jest działem medycyny, który rozwija się bardzo szybko, przynosząc wielu pacjentom to, czego tak bardzo pragną – dwie kreski na teście, które po 9 miesiącach zaowocują powitaniem nowego członka rodziny. Jedną z najskuteczniejszych ostatnio metod diagnozowania niepłodności jest naprotechnologia. Sprawdź, na czym polega i kiedy warto się na nią zdecydować.
Co to jest naprotechnologia i czym się zajmuje:
- Definicja naprotechnologii
- Przebieg naprotechnologii
- Zalety naprotechnologii
Co to jest naprotechnologia i kiedy można ją stosować?
Pod pojęciem naprotechnologii kryje się metoda diagnozowania i leczenia niepłodności, która powstała w latach 90 ubiegłego wieku. U jej podstaw leży założenie, że duża część par zmagających się z niepłodnością została źle zdiagnozowana. Wracając do korzeni, czyli do drobiazgowej diagnostyki, można odkryć źródło problemu, a następnie wdrożyć leczenie mające na celu jego zażegnanie. Zaleca się ją wszystkim parom – tym zmagającym się z problemem od dawna oraz dopiero planującym rozpoczęcie starania się o dziecko.
Na czym polega naprotechnologia, czyli metoda naturalnej prokreacji?
Skuteczna terapia naprotechnologiczna składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest diagnostyka. Polega na szczegółowym przyjrzeniu się stanowi zdrowia pary przy użyciu m.in. metody model Creightona. Zgodnie z nią para zostaje zobowiązana do drobiazgowego monitorowania kobiecego cyklu ze szczególnym skupieniem na:
- ilości i jakości śluzu,
- długości i obfitości krwawienia podczas menstruacji,
- ewentualnym występowaniu innych wydzielin z pochwy, np. krwawienia międzymiesięczkowego.
Obserwacji i badaniom jest poddawane również męskie nasienie, które sprawdza się głównie pod kątem liczby i ruchliwości plemników, jak również nieprawidłowej budowy gamet.
Po uzyskaniu wyników od partnerów lekarz przystępuje do ich analizy pod kątem najczęściej występujących problemów związanych z układem rozrodczym. Gdy diagnostyka przyniesie odpowiedź, przychodzi pora na drugi krok: leczenie. Jest ono dopasowane do wykrytego problemu i ukierunkowane na jego neutralizację. Nie sposób zatem wymienić jednej uniwersalnej metody leczenia, bo każda nieprawidłowość wykryta w ramach postępowania naprotechnologicznego jest kwestią indywidualną.
Chociaż naprotechnologia skupia się na diagnostyce niepłodności, bywa czasem porównywana z in vitro, czyli zapłodnieniem pozaustrojowym. Jaki jest związek pomiędzy tymi dwoma pojęciami?
Naprotechnologia ma na celu znalezienia przyczyny niepłodności i jej wyleczenia, aby mogło dojść do naturalnego zapłodnienia. In vitro stanowi niejako kolejny krok na drodze do zajścia w upragnioną ciążę – jest to sztuczne połączenie plemnika i komórki jajowej, które stosuje się wtedy, gdy próby naturalnego poczęcia nie dają oczekiwanego rezultatu.
Czy naprotechnologia jest skuteczna i jakie daje korzyści?
Naprotechnologii nie należy rozumieć jako cudownego sposobu na zwiększenie szansy na naturalne zapłodnienie u pary, która stara się o to od dawna. Chociaż cechuje się wysoką skutecznością, sprawdza się przede wszystkim w przypadku niepłodności wywołanej nieprawidłowościami w cyklu, endometriozą, zaburzeniami hormonalnymi czy torbielami jajników.
Największą zaletą naprotechnologii jest to, że stanowi w stu procentach naturalną formę diagnostyki problemów z niepłodnością. Dzięki temu pozwala spojrzeć na trudności z zajściem w ciążę w sposób niezaburzony przez żadną inną terapię, a do tego zakłada minimalną ingerencję w ciało kobiety.
Chociaż naprotechnologia jest postrzegana głównie w kontekście problemów z zajściem w ciążę, w rzeczywistości cechuje się znacznie szerszym zakresem zastosowania. Bywa wykorzystywana również w celu diagnozowania i leczenia innych przypadłości związanych z tym tematem bardzo luźno. Należą do nich m.in. bolesne miesiączkowanie, nieregularność cykli, problemy hormonalne czy torbiele jajników. Co istotne, terapia naprotechnologiczna może dotyczyć nie tylko stanu zdrowia kobiety, ale pary, która w przypadku tej metody jest zawsze traktowana jako całość.
Źródła:
*Infertility Prevalence Estimates, 1990–2021: https://www.who.int/publications/i/item/978920068315
Dlaczego szczoteczki soniczne dla dzieci SEYSSO są doskonałym wyborem dla małych pacjentów?
Regularne i właściwe szczotkowanie zębów w młodym wieku ma duże znaczenie dla zdrowia zębów oraz nauki odpowiednich nawyków higienicznych. Dlatego dobrym wyborem dla dzieci są szczoteczki soniczne renomowanej marki SEYSSO – poznaj ich zalety. Jaka powinna być szczoteczka soniczna dla dziecka? Szczoteczki soniczne dla dzieci to urządzenia, które powinny być właściwie zaprojektowane, tak aby ułatwiać […]