KOMUNIKAT PRASOWY
– Przepisy dotyczące ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT) nadal stanowią wyzwanie dla przedsiębiorców przy rozliczaniu podatków. Choć system umożliwia odroczenie zapłaty podatku do chwili wypłaty zysków, wymaga szczególnej uwagi w zakresie terminów i rozpoznawania zdarzeń gospodarczych, które mogą wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku – zaznacza Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl.
Dla przedsiębiorców korzystających z estońskiego CIT, szczególne znaczenie ma dokładne monitorowanie wszelkich operacji finansowych oraz przestrzeganie wyznaczonych terminów podatkowych, aby uniknąć nieprzewidzianych zobowiązań wobec fiskusa.
– Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na terminy zapłaty podatku zależnie od kategorii zdarzenia gospodarczego, które generuje obowiązek zapłaty podatku. Podatnik jest zobowiązany do uregulowania należności do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie, lub do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku podatkowym – wyjaśnia specjalistka Systim.
W jej ocenie warto skorzystać z programu do zarządzania firmą, który pomoże
w skutecznej kontroli terminów, minimalizując ryzyko opóźnień i związanych z nimi konsekwencji. – W naszej firmie korzystamy z programu, który pomaga przygotować zestawienie podatkowe dla potrzeb rozliczenia wypłaty dywidendy, czy zaliczki na poczet dywidendy, a na tej podstawie także rocznej deklaracji – podkreśla. – Takie funkcjonalności, nie tylko ułatwiają codzienną pracę, ale także zapewniają spokój w obliczu często skomplikowanych regulacji podatkowych – przekonuje ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl.
Jak podkreśla, dla zachowania zgodności z obowiązującym prawem i zapewnienia stabilności finansowej firmy, ważne jest przede wszystkim zrozumienie i prawidłowe zastosowanie przepisów w zakresie estońskiego CIT. Konieczne w tym aspekcie jest rozpoznawanie zdarzeń gospodarczych, które mogą rodzić obowiązek zapłaty podatku
z tytułu ukrytych zysków. – Zdarzeniem budzącym szczególne wątpliwości interpretacyjne jest np. wypłata wynagrodzenia dla wspólnika za wykonywanie określonych czynności na rzecz spółki. Tego typu operacje finansowe mogą zostać uznane za ukryte zyski, co rodzi obowiązek zapłaty podatku – ocenia Beata Tęgowska.
Warto więc, aby przedsiębiorcy dokładnie monitorowali wszelkie transakcje i zdarzenia finansowe, które mogą rodzić obowiązek podatkowy, oraz pilnowali terminów płatności. Dzięki temu mogą uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych i w pełni skorzystać z korzyści, jakie oferuje estoński CIT. Odpowiednie zarządzanie rozliczeniami podatkowymi jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania firmy w ramach tego systemu.
***
Systim.pl to nowoczesny program do zarządzania firmą łączący zalety programów ERP do obsługi sprzedaży, magazynu i księgowości oraz systemów typu Intranet i CRM, przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm.