Złomowanie auta to innymi słowy uznawanie samochodu, lub innego pojazdu, który był wcześniej dopuszczony do ruchu za nieużyteczne. Samochody złomowane to te, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Mogą one również zagrażać bezpieczeństwu kierowcy, ale także innym uczestnikom ruchu. Auta złomowane, to bardzo często te, które są powypadkowe, lub uszkodzone wskutek kolizji, czy też są po prostu bardzo stare i nie nadające się do jazdy, ani remontu.
Czy złomowanie auta jest opłacalne?
Auta, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, a nawet gruntownego remontu często ulegają złomowaniu. Czy warto jednak oddawać auto na złom? A może opłacałoby się je sprzedać do Skupu Aut Bydgoszcz, by sprawdzić, czy cena jaką nam proponuje auto handel nie jest większa niż złomowanie.
Często skupy aut mimo starej daty produkcji pojazdu chętnie przyjmują je na swój plac. Zanim jednak podejmiemy decyzję warto skonsultować się z ubezpieczycielem. Warto zapytać go o odzyskanie składki ubezpieczenia od dnia złomowania. Warto również przed oddaniem pojazdu na złomowisko warto zapoznać się z obowiązującym prawem dotyczącym tego procesu.
Co zrobić by zezłomować pojazd?
Krok pierwszy- wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie. Aby to zrobić trzeba mieć konkretny powód. Może być to wywóz auta za granicę. Wyrejestrować samochód należy również gdy został on skradziony lub gdy chcemy by jego właścicielem była inna osoba, lub był on zarejestrowany na kogoś innego.
Wyrejestrować auto należy również podczas sprzedaży, na przykład do Skupu Aut Bydgoszcz, choć akurat formalności leżą po stronie firmy kupującej auto. Dobrym przykładem jest również zmiana instalacji z tradycyjnej na gazową. Wtedy również trzeba zarejestrować zmiany w instalacji.
Sprzedaż na części
Pamiętajmy, że jeśli naszego używanego, starego auta, lub pojazdu, który jest wrakiem nie możemy sprzedać w komisie, lub skupie aut, możemy sprzedać rozbierając na części. W każdym wraku znajduje się coś wartościowego i niekiedy na tych właśnie częściach można dobrze zarobić. Niekiedy można po prostu uzyskać kwotę większą niż na złomie. Zwykle najwięcej można zarobić nie na podzespołach mechanicznych, ale na drobnych częściach detalicznych, takich jak listwy, pokrętła, gałki i inne wyposażenia wnętrza samochodu.
Prawda jest taka, że na takie rzeczy zawsze będzie popyt, ponieważ zazwyczaj nie ma na takie akcesoria uniwersalnego lub dedykowanego zamiennika jak w przypadku podzespołów. Należy pamiętać jednak, że auto rozebrane na części i tak trzeba przekazać do stacji demontażu wedle obowiązującego prawa.
wystarczy wpisać w google