Przy tworzeniu projektu domu jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie trwałości i solidności konstrukcji. Na tym etapie realizacji inwestycji należy zatem uwzględnić usytuowanie wszystkich elementów, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo budynku i eliminowały ryzyko jego uszkodzenia czy też, w skrajnym przypadku, zawalenia się. Szczególną uwagę należy zwracać zwłaszcza na miejsca występowania osłabień takie jak otwory okienne czy drzwiowe. Jedną z najważniejszych funkcji pełnią w tym względzie nadproża. Dlaczego nie może ich zabraknąć przy wykonywaniu otworach okiennych i drzwiowych?
Nadproże – co to takiego?
To jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku. Umieszcza się je tuż nad otworem okiennym lub drzwiowym, jego wykonanie wymagane jest również w przypadku bramy garażowej. Rolą nadproża jest przeniesienie ciężaru muru znad otworu na konstrukcję ścienną wokół oraz poniżej niego. To rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie ściany w osłabionym miejscu muru. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie nadproża do projektu budynku. Jednym z rodzajów nadproży stosowanych w ścianach z betonu komórkowego są prefabrykowane nadproża z tego samego materiału.
Nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego – czym się wyróżniają na tle innych?
Nadproża prefabrykowane wykonane z betonu komórkowego cieszą się pozytywną opinią na rynku. To idealne wzmocnienie konstrukcji murowej wzniesionej z tego materiału budowlanego. Dzięki jednorodnemu materiałowi konstrukcji ściennej oraz nadproża powstają przegrody o jednolitej powierzchni, które można łatwo otynkować.
Nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego stanowią gotowy wariant nadproża (po osadzeniu nadproża w ścianie możliwa jest bezpośrednia kontynuacja prac murarskich), co w dużym stopniu odróżnia je od standardowych nadproży wykonanych z żelbetu. Nadproża żelbetowe wymagają kilku prac przygotowawczych – wykonania deskowania, ułożenia prętów zbrojeniowych, zalania betonem i zaplanowania czasu przestoju prac na czas dojrzewania betonu. To rozwiązanie spełniajace swoją najważniejszą funkcję, jednak w przypadku ścian zewnętrznych nie zawsze będące wystarczającą gwarancją dobrej izolacyjności termicznej. Pod względem ochrony cieplnej o wiele pewniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem są nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego.
Nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego to również inne korzyści!
Nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego np. z Systemu Budowy H+H, stanowią lekki wariant nadproża, co korzystnie wpływa na tempo postępu prac budowlanych. Montaż poszczególnych elementów nie wymaga wykorzystania dźwigu i większej mocy przerobowej, a krótszy czas pracy to jednocześnie istotna oszczędność dla inwestora.
Ze względu na swoją korzystne właściwości z zakresu izolacyjności termicznej nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego przyczyniają się do zminimalizowania strat ciepła – dzięki czemu budynek jest energooszczędny, a zastosowany system grzewczy spełnia z powodzeniem swoją funkcję, nie powodując strat w portfelu mieszkańców. To istotny aspekt – nowoczesne budownictwo stawia sobie za cel maksymalne ograniczenie strat ciepła w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych, co w praktyce oznacza poszukiwanie rozwiązań wspierających eliminację tzw. mostów cieplnych, czyli miejsc, przez które w sposób niekontrolowany ciepło przenika na zewnątrz, powodując nieefektywność ogrzewania.
Jaka palisada do ogrodu?
Palisada ogrodowa to proste i efektowne rozwiązanie na odgrodzenie od siebie poszczególnych części trawnika czy zaaranżowanie skalniaka. Wystarczy kilka sztuk tych akcesoriów, by stworzyć wrażenie dopracowanej i eleganckiej przestrzeni, która będzie cieszyć oko każdego domownika. Jednak jak wybrać palisadę ogrodową, by osiągnąć oczekiwany efekt? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Palisada betonowa czy z innych materiałów? […]