Placki ziemniaczane to danie, kojarzące się w sposób szczególny z polską kuchnią. Z czym jeść placki ziemniaczane, by wzbogacić ich smak? Poznaj kilkanaście propozycji, z czym podawać jedno z ulubionych dań Polaków.
Pyszne placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane to wyjątkowo prosta potrawa, składająca się wyłącznie z kilku podstawowych składników. To jedynie ziemniaki, cebula, mąka, jajka i przyprawy, które znaleźć można w każdej kuchni. Chrupiące placki ziemniaczane to danie, które na stałe zagościło w sercach i na talerzach Polaków. Nic dziwnego, bo pomimo swojej prostoty, zachwyca ono swoim smakiem. Placek ziemniaczany najlepiej smakuje tuż po usmażeniu i to właśnie wówczas warto zasiąść do stołu. Co więcej, bogactwo dodatków powoduje, że danie można przygotować na wiele sposobów, za każdym razem zaskakując gości i domowników wyjątkowym pomysłem.
Z czym jeść placki ziemniaczane?
Jeśli marzą ci się placki ziemniaczane z czym jeść to wyjątkowe danie zależy już tylko od twojego gustu i preferencji kulinarnych. Możliwości jest naprawdę wiele, skorzystaj więc z którejś z naszych propozycji.
- Placki ziemniaczane ze śmietaną – jeden z najbardziej popularnych sposobów na to, z czym podawać placki ziemniaczane. Śmietana wzbogaci smak dania, ale też nie przyćmi go. Znakomitym dodatkiem do tego typu potrawy będzie równie z ogórek kiszony.
- Placki po węgiersku – to placki ziemniaczane z gulaszem, uwielbiane przez miliony Polaków. Placki po węgiersku są niezwykle sycącym daniem, którego składniki idealnie się uzupełniają, tworząc potrawę, która z pewnością na stałe zagościła już w naszych kuchniach.
- Placki ziemniaczane z boczkiem i marchewką – danie, którym możesz zaskoczyć rodzinę i gości. Aby je przygotować, wystarczy podsmażyć boczek i dodać go do ciasta na placki ziemniaczane. Do całości należy wrzucić również nieco startej na tarce marchewki.
- Placki ziemniaczane na słodko – placki ziemniaczane z cukrem to kolejna pyszna propozycja. Aby je przygotować, należy do masy dodać 30 g cukru. W ten sposób nadamy plackom charakterystyczny słodkawy posmak.
- Placek ziemniaczany po cygańsku – to pyszne placki ziemniaczane z całą gamą dodatków. Przed ich usmażeniem, należy zeszklić na patelni cebulę i czosnek wraz z mięsem mielonym. Całość warto uzupełnić pomidorami z puszki i ulubionymi przyprawami. To doskonałe nadzienie do tradycyjnych placków. Całość warto udekorować śmietaną i natką pietruszki.
- Placki ziemniaczane z fasolą – kolejny ciekawy dodatek do potrawy. Kiełbasę należy pokroić i wraz z cebulą podsmażyć na oleju. Całość można przyprawić ulubionymi przyprawami. Na koniec trzeba dodać już tyko fasolę z pomidorami z puszki. Po zgęstnieniu dodatek może już dołączyć na talerzu do placków ziemniaczanych.
- Placki ziemniaczane z pieczarkami – aby podać to danie, wystarczy przygotować sos pieczarkowy do placków ziemniaczanych, który będzie idealnie komponował się ze smakiem pysznej potrawy. Warto jednak również pokusić się o przygotowanie gulaszu, wzbogaconego sporą porcją pieczarek. To kolejny sposób na to, jak zaskoczyć domowników pysznym obiadem.
- Placki ziemniaczane z cukinią – idealny pomysł na to z czym placki ziemniaczane jeść latem. Do masy, z której powstają placki, należy dodać młodą cukinię, która wzbogaci smak i nada mu nieco słodkości.
- Fit placki ziemniaczane – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Taką rolę mogą spełniać placki ziemniaczane z piekarnika. W tym celu zamiast na patelni, należy umieszczać pojedyncze placki na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowane danie trzeba piec w piekarniku w temperaturze 200 stopni do momentu, aż staną się one rumiane. Zajmie to ok. pół godziny.
- Placki ziemniaczane z oscypkiem i żurawiną – oscypek z żurawiną to idealne połączenie, wykorzystywane przy okazji przygotowywania wielu dań. Idealnie sprawdzi się również w momencie rozterek, z czym podać placki ziemniaczane. Nie trzeba również poświęcać zbyt dużo czasu na przygotowanie takiej kompozycji. Dodatki wystarczy umieścić na talerzu i pozwolić gościom czy domownikom cieszyć się ich smakiem.
- Placki ziemniaczane z mięsem mielonym – ciekawy i niebanalny pomysł na to z czym jeść placki ziemniaczane. Mięso mielone dopraw ulubionymi przyprawi i podsmaż na patelni. Tak przygotowane, dodaj do masy na placki. Nie smaż ich jednak na patelni, ale umieść w piekarniku, nagrzanym do 180 stopni i piecz przez 30 minut, aż się zarumienią.
- Placki ziemniaczane po bieszczadzku – to tradycyjny przepis na placki ziemniaczane, które podawane są z duszonym mięsem oraz grzybowym sosem. Wykorzystaj mięso z łopatki, przyprawione liściem laurowym i ziołami oraz przecierem pomidorowym. Sos przygotuj z mrożonych grzybów leśnych. Poświęcenie z pewnością docenią wszyscy ci, którzy będę mieć okazję skosztować wyjątkowego dania.
- Placki ziemniaczane z krewetkami – owoce morza również mogą być dobrym pomysłem na to, z czym jesc placki ziemniaczane. Pokrojone na niewielkie kawałki krewetki dodaj do ciasta i przypraw imbirem i ostrą papryką.
- Placki ziemniaczane z sosem – sos do placków ziemniaczanych można przygotować według własnych preferencji. Do dania tego pasuje bowiem większość z nich. Można w tym celu wykorzystać sos pieczarkowy, grzybowy, chrzanowy czy jogurtowo-koperkowy.
Jak zrobić puszyste i chrupiące placki ziemniaczane?
Dobre placki ziemniaczane są puszyste i chrupiące. Warto zadbać również, by nie ociekały one olejem, który skutecznie może obniżyć apetyt i chęć konsumpcji. Placki ziemniaczane najlepiej zjadać tuż po usmażeniu. Odgrzewane tracą już swój wyjątkowy smak, uwielbiany przez ludzi na całym świecie. Aby przygotować puszyste placki ziemniaczane, zrezygnuj z dostępnych w sklepach proszków. Zdecydowanie lepiej postawić na starte ziemniaki, choć jak wiadomo, zajmie to znacznie więcej czasu. Placki ziemniaczane z młodych ziemniaków również nie zawsze będą dobrym pomysłem. Jeśli masz możliwość, do przygotowania dania wykorzystaj nieco późniejsze ziemniaki. Wzbogać je również sporą dawką startej cebuli i 2-3 ząbkami czosnku. Do ciasta dodaj mąkę, jajko oraz podstawowe przyprawy, jak sól i pieprz. Placki podsmażaj na oleju z obu stron, aż zyskają one piękny, rumiany kolor. Aby pozbyć się nadmiaru oleju, warto ułożyć je na ręczniku papierowym. W ten sposób placki będą nie tylko puszyste i chrupiące, ale również i apetyczne. Zrób więc swojej rodzinie dzień placków ziemniaczanych i przygotuj sycący, pyszny, a zarazem tani obiad.
Przepis na puszyste i chrupiące placki ziemniaczane
Przepis na placki ziemniaczane jest wyjątkowo prosty. Wystarczy zetrzeć 1 kg ziemniaków, 1 dużą cebulę i 2 ząbki czosnku. Całość należy wymieszać z jajkiem, łyżką mąki oraz doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowane placki ziemniaczane trzeba usmażyć z obu stron na rumiany kolor, a nadmiar oleju odsączyć ręcznikiem.
Jak zrobić sos do placków ziemniaczanych?
Do placków ziemniaczanych pasuje np. sos pieczarkowy. Pieczarki należy pokroić w cienkie plastry i podsmażyć je z cebulą i czosnkiem. Teraz można już dodać nieco masła i natki pietruszki oraz sól. Po 3 minutach do sosu dodaj też 1/3 szklanki śmietanki 30% i jeszcze raz dopraw. Tak przygotowany sos możesz już podać z plackami.
Z czym podawać placek po węgiersku?
Placek po węgiersku podaje się z gulaszem. Można również dodać do niego nieco pieczarek, a całość udekorować śmietaną i ogórkami kiszonymi.
Jaka mąka do placków ziemniaczanych?
W przypadku placków ziemniaczanych, najlepiej sprawdzi się mąka pszenna 400, ewentualnie również 500. Dzięki niej masa uzyska odpowiednia gęstość.
Ile kcal mają placki ziemniaczane?
W 100 g placków może znajdować się ponad 250 kcal. To danie kaloryczne, choć pyszne i sycące.
najlepsze placki są z powidłami strzeleckimi