Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wścieklizna w Polsce to temat, który w dalszym ciągu jest zbyt rzadko poruszany. Dlatego też choroba ta budzi wiele obaw i wątpliwości, m.in. czy szczepiony pies może zarazić się wścieklizną. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę z objawów choroby oraz z konsekwencji ich lekceważenia. Dlatego też postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z wścieklizną psów, jej objawami i przebiegiem choroby.
Czym jest wścieklizna?
Wścieklizna to groźna choroba, której źródło stanowią wirusy z rodzaju Lyssavirus. Są one przenoszone przez krew i błonę śluzową, ale również i przez ślinę. Zakażenie wścieklizną jest niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza, że dotyczyć może ono wszystkich gatunków ssaków, niezależnie od tego, czy są one dzikie, czy też zamieszkują gospodarstwo domowe. Niestety, choroba może również przenosić się na ludzi. Dzieje się tak na ogół wówczas, gdy człowiek zostaje ugryziony, a nawet tylko zadrapany przez zarażone zwierzę.
Wścieklizna w Polsce na ogół przenoszona jest przez dwa gatunki zwierząt. Są to lisy oraz nietoperze. Zarażenie wścieklizną następuje jednak dość szybko również w przypadku psów. Wścieklizna u psa rozprzestrzenia się błyskawicznie przez krwioobieg, trafiając w końcu do mózgu. Nieszczepione zwierzę nie ma wówczas żadnych szans na przeżycie. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, można mieć pewność, że życie takiego zwierzęcia zakończy się przed upływem jednego tygodnia. Na szczęście wścieklizna u ludzi w Polsce jest wyjątkowo rzadka, choć równie niebezpieczna, jak w pozostałych krajach świata.
Jakie są objawy wścieklizny u psa?
To, jakie są objawy wścieklizny u psa, związane jest przede wszystkim ze stopniem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego zwierzęcia. Wirusy przez układ krwionośny, ale również i nerwowy, próbują dostać się do mózgu, który jest głównym celem ich ataku. Pierwsze objawy wścieklizny u zwierząt zaczynają pojawiać się wraz z ostrym zapaleniem mózgu. Współcześnie wyróżnia się 3 fazy choroby.
Pierwsza faza może być jeszcze pomylona z inną chorobą, ewentualnie z zatruciem pokarmowym. Jeśli rozwija się wścieklizna u psów objawy wstępujące na początku mogą być bardzo mylące. Zwierzę zaczyna wówczas gorączkować i kaszleć. Takiemu stanowi towarzyszy również biegunka oraz wymioty. Jak nietrudno zauważyć, jeśli chodzi o tak niebezpieczną chorobę, jaką jest wścieklizna pierwsze objawy wcale nie wskazują na rosnące zagrożenie. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem weterynarii w każdym przypadku, gdy zauważamy jakikolwiek problem ze zdrowiem naszego pupila. Wścieklizna u zwierząt jest bowiem wyjątkowo niebezpieczna nie tylko dla nich, ale również i dla ludzi.
W fazie drugiej objawy wścieklizny u psów zaczynają się nasilać. O ile na wcześniejszym etapie mogły pojawiać się zmienne nastroje, o tyle teraz są one mocno zauważalne i niepokojące. Jeśli w organizmie zwierzęcia rozpoczęła się już wścieklizna choroba zaczyna determinować jego zachowanie. Objawy wścieklizny u psa na tym etapie to również agresja, nieustające szczekanie i niepokój. Sygnałem alarmowym, który dla każdego właściciela powinien stanowić motywację do natychmiastowego skontaktowania się z weterynarzem, jest nienaturalne zachowanie zwierzęcia na widok wody oraz wrażliwość na światło czy różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne, jak np. szum wiatru. Jeśli pojawi się wścieklizna u psa jak rozpoznać rosnące zagrożenie? To również skurcze mięśni, szczękościsk u psa, niedowłady kończyn oraz ślinienie się psa, który do tej pory nie miał z tym problemu.
Ostatnim etapem choroby jest faza 3. Jeśli na tym etapie zwierzę nadal pozostaje przy życiu, a w jego organizmie wciąż rozwija się wścieklizna objawy są już jednoznaczne. To przede wszystkim całkowity paraliż i śmierć przez uduszenie.
Jak sprawdzić czy pies ma wściekliznę?
Współcześnie wiemy dokładnie co wywołuje wściekliznę. Wiemy również, że gdy pojawi się wścieklizna objawy u psa nasilają się bardzo szybko. Niestety nie znamy ani metody leczenia, ani sposobu stuprocentowego rozpoznania choroby. Wścieklizna u psów może początkowo dawać objawy, podobne do wielu innych chorób.
Dopiero jej nasilenie pozwala rozwiać wątpliwości. Dlatego też w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów u swojego zwierzęcia, należy w szybkim tempie skonsultować je z weterynarzem. Wścieklizna psów rozpoznawana jest na podstawie wywiadu. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest wścieklizna leczenie zwierzęcia nie jest podejmowane. Lekarz może jednak zdecydować o eutanazji, skracając jego cierpienie.
Jak pies może zarazić się wścieklizną?
Zakażenie na ogół ma miejsce po kontakcie śliny chorego zwierzęcia z błoną śluzową lub otwartą raną. Do zakażenia dochodzi na ogół w wyniku ugryzienia przez chore zwierzę.
Czy wścieklizna u psa jest uleczalna?
Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, a zakażenie nią w każdym przypadku kończy się śmiercią.
Jak zachowuje się pies po szczepieniu na wściekliznę?
Jeśli chodzi o tak niebezpieczną chorobę, jak wścieklizna szczepienie psów jest obowiązkowe. Kara za nieszczepienie psa wynosi nawet 500 zł. Zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę nie powinno diametralnie różnić się od tego przed szczepieniem. Mogą jednak pojawić się różnego rodzaju objawy niepożądane, jak np. obrzęk w miejscu, w którym podawany był zastrzyk. Jeśli pies wymiotuje po szczepieniu, można to zaliczyć do niepożądanych objawów poszczepiennych, choć każdy tego typu przypadek należy skonsultować z weterynarzem.
Czy szczepiony pies może zarazić się wścieklizną?
Ugryzienie psa szczepionego nie spowoduje u niego rozwoju choroby. Dlatego też regularne szczepienia są tak ważne.
Wścieklizna w Polsce – czy powinniśmy się obawiać zagrożenia?
Wścieklizna w Polsce pojawia się ludzi bardzo rzadko i jest z reguły wynikiem pogryzienia przez chore zwierzę. W takim przypadku należy działać bardzo szybko. Osobie takiej podawana jest surowica i szczepionka przeciw wściekliźnie. Zwiększa to szansę na przeżycie nawet wówczas, gdy pies był zakażony. Leczenie wścieklizny u ludzi również nie jest skuteczne. Pierwsze objawy wścieklizny u człowieka to przede wszystkim gorączka, złe samopoczucie i silny kaszel. Dalsze objawy postępują szybko wraz z rozwojem choroby. Na szczęście błyskawiczna reakcja i działania o charakterze profilaktycznym powodują, że w Polsce już od wielu lat nie zanotowano przypadku wścieklizny u ludzi.
Jak długo żyje pies ze wścieklizną?
Pies chory na wściekliznę żyje zaledwie kilka dni.
Jak sprawdzić czy pies jest szczepiony?
Wszystkie szczepienia odnotowywane są w książeczce zdrowia psa. To właśnie tam należy szukać informacji, czy zwierzę zostało zaszczepione na wściekliznę.
pies ze zdjęcia wygląda na wściekłego