Pranie kurtek puchowych nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Niestety, bardzo często kurtka puchowa zbita po praniu ląduje w koszu, gdyż wygląda ona wyjątkowo nieestetycznie. Mamy jednak dobrą informację – zbita kurtka puchowa to rzecz, którą można jeszcze naprawić. Dlatego też spróbuj naszych rad, zanim wrzucisz ulubiony ciuch do worka ze śmieciami.
Dlaczego kurtki zbijają się w praniu?
Kurtka puchowa po praniu nie zawsze wygląda estetycznie. Jej wypełnienie może się zbijać, niezależnie od tego czy jest ono naturalne, czy też sztuczne. Jak to możliwe? Zbity puch w kurtce to efekt działania wody, połączonej z detergentami do prania. Zniszczona kurtka to bardzo często efekt działania płynów zmiękczających. To właśnie one powodują, że puch w kurtkach traci swoją objętość. Woda z kolei wpływa na ciężar kurtki i puchu, który ją wypełnia. Ten z kolei przysuwa się do siebie i zaczyna przylegać. I właśnie to powoduje, że puchowa kurtka po praniu może nie wyglądać zbyt dobrze. Dlatego też warto wiedzieć, jak prać kurtkę puchową w pralce, by nie zniszczyć jej delikatnego wnętrza i nie narazić ulubionego elementu garderoby na konieczność wyrzucenia do kosza.
Jak prać kurtkę puchową w pralce automatycznej?
Pranie kurtek puchowych w pralce jest dość ryzykownym przedsięwzięciem. Dlatego też zdecydowanie lepiej oddać tego rodzaju garderobę do sprawdzonej pralni chemicznej. Jeśli nie masz jednak takiej możliwości, podpowiadamy jak prać kurtkę z pierzem, by było to bezpieczne. Zanim jednak przystąpisz do działania, dokładnie przeczytaj informacje od producenta, które zawarte zostały na metce ubrania. Z niej dowiesz się, czy pranie kurtki puchowej w pralce jest w ogóle możliwe. Dopiero gdy upewnisz się, że producent dopuszcza taką możliwość, możesz rozpocząć pranie.
Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej musi przebiegać z zachowaniem szczególnej ostrożności. W tym celu stosuj więc tylko łagodne detergenty, przeznaczone do tego typu odzieży. Pranie kurtki puchowej w pralce wymaga ustawienia najniższej temperatury. Z reguły jest to 30 stopni. Ustaw również najniższe obroty, by nie zniszczyć ubrania i by kurtka puchowa po praniu w pralce nadawała się jeszcze do użycia.
Jak prawidłowo prać kurtkę puchową ręcznie?
Ręczne pranie kurtek z pierza wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż pranie kurtki z pierza w pralce. W tym przypadku również trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Nie może być ona zbyt zimna, ani też zbyt gorąca. Optymalną temperaturą będzie 30 stopni i właśnie taką wodę należy wlać do większej miski. Plamy na kurtce puchowej można czyścić delikatnie gąbką. W żadnym przypadku jednak nie wolno ich mocno szorować. Może to spowodować zarówno uszkodzenie zewnętrznej powierzchni kurtki, jak i jej wewnętrznej struktury. Jeśli kurtka puchowa się zbiła po praniu ręcznym, może to być również efektem zbyt silnego wyciskania zastosowanego po to, żeby zlikwidować nadmiar wody, zgromadzony w materiale. Dlatego też piorąc kurtkę należy zdecydowanie unikać tego typu działań.
Jak prać kurtkę puchową, aby uniknąć zbicia puchu?
Jak prać kurtkę puchową z pierza, by jej wnętrze nie zbiło się? Przede wszystkim skup się na odpowiedniej temperaturze i prędkości wirowania. Zwróć jednak uwagę również i na kilka innych istotnych czynników. Przede wszystkim wyczyść dokładnie pojemnik na detergenty. Bardzo często plamy na kurtce puchowej po praniu są efektem różnego rodzaju zabrudzeń urządzenia. Zawsze pamiętaj również o delikatnych środkach i dedykowanych takiej odzieży detergentach. Kurtkę przewróć również na drugą stronę i opróżnij jej kieszenie. Do pralki wrzuć także 4 piłeczki tenisowe. Uchronią one pierze przed zbijaniem się. Jeśli przedmiotem działań jest kurtka puchowa pranie w pralce powinno zawsze odbywać się w temperaturze 30 stopni i mocy wirowania nie przekraczającej 600 obrotów. Stosując powyższe wytyczne odnośnie tego, jak prać kurtkę z pierza w pralce, możemy uniknąć zniszczenia cennego elementu garderoby.
Jak uratować kurtkę puchową zbitą po praniu?
Jak uratować kurtkę puchową po praniu i czy w ogóle jest to możliwe? Okazuje się, że tak, choć z pewnością będzie to wymagało nieco wysiłku. Najpierw jednak trzeba kurtkę wysuszyć. Kurtka puchowa zbita po praniu powinna wyschnąć w przewiewnym i ciepłym miejscu. Pamiętaj jednak, by suszenie kurtki puchowej po praniu dobywało się w pozycji poziomej, a nie pionowej. W przeciwnym razie puch opadnie na dół, a stan kurtki jeszcze bardziej się pogorszy. Po kilku godzinach możesz rozpocząć pracę nad ulubionym ciuchem. Najpierw oklep go powoli, rozbijając zbity puch. Delikatnie rozcieraj zgrubienia, skupiając się szczególnie na miejscach, gdzie powstają grudki. Czynność tą należy powtarzać wielokrotnie, aż puch syntetyczny w kurtce wróci na swoje miejsce. Wymaga to sporo wysiłku, ale jest on wart końcowych efektów.
Jak suszyć kurtkę, żeby rozbić puch w kurtce?
Pomimo twierdzącej odpowiedzi producenta na pytanie czy kurtkę puchową można prać w pralce, efekty takiego działania mogą być różne. Jeśli pierzemy element garderoby, jakim jest kurtka puchowa zbity puch po praniu może być spowodowany kilkoma czynnikami. Suszenie kurtki puchowej po praniu może jednak uratować odzież, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki. W tym celu należy sukcesywnie rozcierać zbity puch rękami do momentu, aż wróci on na swoje miejsce.
Jak dbać o kurtkę puchową?
Będąc posiadaczem tego typu odzieży, należy wiedzieć, jak prać kurtkę puchową oraz co zrobić z kurtką puchową po praniu. Wiemy już, że taką garderobę należy zawsze prać w niskich temperaturach, stosując odpowiednie detergenty, a w bębnie umieszczając dodatkowo kilka piłeczek tenisowych, co zapobiegnie zbijaniu się pierza. Wiedząc, jak bardzo nie lubi wilgoci kurtka puchowa suszenie w suszarce będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Po sezonie zimowym, kurtkę przechowuj w pokrowcu lub w dużym kartonie. Pamiętaj, by było to miejsce suche, by kurtka mogła posłużyć jeszcze kilka kolejnych sezonów
Jak suszyć kurtkę puchową w suszarce bębnowej?
Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej rozpoczyna się tuż po płukaniu. Tutaj również należy pamiętać o niskich obrotach i niskiej temperaturze. Suszenie kurtki puchowej w suszarce, ustawionej na zbyt wysoką temperaturę, może również doprowadzić do zbicia się jej wnętrza. A, jak już wiadomo, jego powrót do normalnego stanu wymaga mnóstwo wysiłku i zaangażowania.
też przez to przechodziłem…