Każdy miłośnik domowych wypieków z pewnością wykorzystywał w swojej kuchni formy z plastiku, dzięki którym można przygotować ciasteczka i babeczki o nawet najbardziej wymyślnych kształtach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że produkty z tworzyw sztucznych również uzyskują swój ostateczny wygląd dzięki odpowiednio zaprojektowanym formom. Wykonuje się je zazwyczaj z metalu, drewna lub żywicy, aby następnie wypełnić je rozgrzanym plastikiem w postaci płynnej. Po schłodzeniu i zastygnięciu tworzywo zachowuje nadany mu przez formę kształt, dzięki czemu powstaje gotowy do użytku element. W przypadku bardziej skomplikowanych przedmiotów konieczna jest jeszcze obróbka wykańczająca, choć w niektórych technologiach da się ją całkowicie pominąć.
Przetwórstwo tworzyw sztucznych obejmuje wiele zróżnicowanych technik, takich jak wtryskiwanie, termoformowanie czy odlewanie rotacyjne. Przygotowanie odpowiedniej formy do konkretnego procesu wymaga dobrze przemyślanej fazy projektowej. Na tym etapie należy dokładnie przeanalizować oczekiwania odnośnie jakości i tekstury wyrobu, gdyż parametry bywają bardzo zróżnicowane w zależności od branży. W wielu wypadkach da się wykonać detale z niższą dokładnością, co pozwala zredukować ostateczny koszt formy do produkcji z plastiku.
Na etapie projektowym warto dokonać optymalizacji nie tylko pod względem jakości wyrobu końcowego, ale także odnośnie wielkości serii. Jeśli dany element nie będzie wytwarzany w dużych ilościach, to można zdecydować się na mniejszą wytrzymałość formy. Z plastiku produkuje się przecież nie tylko na skalę masową, bo w przemyśle niektóre detale występują tylko w ilości kilku sztuk. W takiej sytuacji nierozsądne byłoby zamawianie bardzo trwałej formy, której koszty nigdy nie zdążyłyby się zamortyzować. Zamiast metalowego korpusu stosuje się wtedy mniej wytrzymałą obudowę drewnianą – równie dobrze spełni swoje zadanie, nie generując przy tym nadmiernych wydatków.
Ile kosztują formy do produkcji z plastiku?
Ceny poszczególnych rozwiązań mocno różnią się w zależności od wybranej technologii, ale decydujący wpływ na koszt ma przede wszystkim wybrany materiał. Do najbardziej odpornych, a przez to również najdroższych, zalicza się formy metalowe. Te wykonane ze stali nierdzewnej lub narzędziowej mogą kosztować od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla odpowiedników wykonanych z aluminium ceny bywają nawet o połowę niższe, choć jednocześnie przekłada się na niższą wytrzymałość.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są drewniane formy do produkcji z plastiku, ale niestety nie każda technologia pozwala z nich korzystać. Używa się ich przede wszystkim w przypadku termoformowania, najczęściej jeszcze na etapie testowym – wtedy koszt formy zaczyna się od kilkuset złotych. Warto wspomnieć również o złożonych elementach wykonywanych poprzez wtryskiwanie. Wielogniazdowe formy do produkcji z plastiku mogą być wyjątkowo skomplikowane, przez co ich koszt niejednokrotnie przekracza nawet sto tysięcy złotych.
O czym musisz pamiętać, wykonując otwory na drzwi i okna? Zadbaj o bezpieczeństwo na etapie projektu!
Przy tworzeniu projektu domu jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie trwałości i solidności konstrukcji. Na tym etapie realizacji inwestycji należy zatem uwzględnić usytuowanie wszystkich elementów, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo budynku i eliminowały ryzyko jego uszkodzenia czy też, w skrajnym przypadku, zawalenia się. Szczególną uwagę należy zwracać zwłaszcza na miejsca występowania osłabień takie jak otwory […]